top of page
  • Writer's pictureAndis Kudors

Kosmonaute Tereškova atkal lido un glābj ģenerāli

Updated: Nov 1, 2023

Vladimira Solovjova kara propagandas, vājprāta un morālās degradācijas raidījumi ir piesātināti ar prastu mužiku sacensību, kurš agresīvāk izteiksies par Ukrainu un Rietumiem.


Šovasar Krievijas Valsts domes Aizsardzības komitejas deputāta Andreja Guruļeva Telegram kanālā tika ievietota audioziņa, kurā runāja Krievijas bruņoto spēku Dienvidu militārā apgabala 58. apvienotās armijas komandieris ģenerālmajors Ivans Popovs (“Spartaks”). Popovs toreiz sacīja, ka no komandiera amata atstādināts pēc tam, kad viņš izteica pretenzijas “pašā virsotnē” un “konstatēja visas neatrisinātās problēmas” armijā.


Dienu iepriekš, 11. jūlijā, pa Berdjanksas viesnīcu “Kāpa”, kur, kā tiek domāts, atradās Krievijas 58. armijas pavēlniecības štābs, trāpīja raķete Storm Shadow, kā rezultātā gāja bojā ģenerālleitnants Oļegs Cokovs. Vairāki Telegram kanāli ziņoja, ka Cokovs gājis bojā nejauši, un īstajam mērķim esot vajadzējis būt ģenerālmajoram Ivanam Popovam – iespējams, tādā veidā Krievijas spēku pavēlniecība vēlējās atbrīvoties no nevēlamiem cilvēkiem, it kā nopludinot bruņoto spēku štāba koordinātes. Ap to pašu laiku Kara izpētes institūts (ISW) ziņoja, ka Popovs tika noņemts no amata par ziņojumu Ģenerālštāba priekšniekam Valērijam Gerasimovam, kurā aicināja īstenot atsevišķu vienību rotāciju no karstās kara zonas. Gerasimovs to esot uztvēris kā šantāžu un no Popova bija jāatbrīvojas.


Vārdiskās agresijas šovs


Valsts domes (pseidoparlamenta) deputāts Andrejs Guruļevs ieguva lielu atpazīstamību ne tikai ar minēto epizodi, bet jo sevišķi ar viņa agresīvajiem izteikumiem Vladimira Solovjova kara propagandas, vājprāta un morālās degradācijas raidījumos, kas piesātināti ar prastu mužiku sacensību, kurš agresīvāk izteiksies par Ukrainu un Rietumiem. Dramatismu vairo tas, ka daļa dusmīgo vīru ir labi izglītoti cilvēki. Guruļevs šajā ziņā ir viens no čempioniem; dusmīgā ģenerāļa (Guruļevs ir atvaļināts virsnieks) runas stils labi iederas Solovjova vārdiskās agresijas šovā. 2022. gada rudenī deputāts Guruļevs uz laiku krita Kremļa nežēlastībā — valdības kontrolētajiem medijiem tika pavēlēts pārtraukt viņa citēšanu. Tas notika pēc tam, kad viņš publiski rājās uz vārdā nenosauktu vainīgo par 1,5 miljonu militāro uniformu komplektu pazušanu.


2023. gada rudenī Guruļevs atkal ir zirgā. Deputāts-ģenerālis 15. oktobra raidījumā “Vakars ar Vladimiru Solovjovu” runāja par gaidāmajām prezidenta vēlēšanām un valsti pametušajiem “nodevējiem”, kā arī tiem, kas neuzticas Vladimiram Putinam. Guruļevs teica: “Es dzelžaini zinu, ka viņš (Putins) uzvarēs kapitāli. Tā, kā pat nav sapņos rādījies tai šļurai – makroniem, baideniem, tur visiem tiem šolciem utt. Tas ir mūsu sabiedrības stāvoklis šodien. Un es, lūk, gribētu, lai šajā mūsu sabiedrībā, kura uzticas prezidentam uz 80%, bet tas ir tieši tas saliedētības rādītājs, kas šodien ir, lai visa tā puve, kas palikusi, tai ir jābūt ja ne izolētai, tad kaut vai kaut kā iznīcinātai.” Tātad runa ir par aptuveni 29 miljonu Krievijas pilsoņu iznīcināšanu, jo viņi “neuzticas prezidentam”…


Kosmonaute glābj ģenerāli


Kustība “Vesna” dalībnieki nosūtīja Valsts domes Ētikas komisijai iesniegumus ar aicinājumu pieņemt disciplinējošus mērus pret deputātu Guruļevu par viņa aicinājumiem iznīcināt savas valsts pilsoņus. Valsts domes Ētikas komisijas priekšsēdētāja Valentīna Tereškova parakstīja komisijas atbildi prasības iesniedzējiem, kurā sacīts: “Sava viedokļa un personīgās pozīcijas paušana par atsevišķiem sabiedriski-politiskās un sociālekonomiskās dzīves jautājumiem ir neatņemamas Valsts domes deputāta tiesības, kas noteiktas Krievijas likumdošanā. Papildus paziņojam, ka tēlainu izteikumu, tā saucamo runas figurālo izteikumu lietošana krievu valodā nav skatāma kā aizskārums, un tā kalpo runātāja domas paskaidrošanai.” Pilnīga aizspogulija.


“Vostok” – 6


Kosmonaute Tereškova jau bija izcēlusies ar sevišķu palīdzību Putinam, kad ierosināja anulēt viņa iepriekšējos prezidenta pilnvaru termiņus kā nebijušus. Toreiz rakstīju par viņu sekojošo: “2020. gada pavasarī partijas “Vienotā Krievija” deputāte Valentīna Tereškova nolaidās ar kosmosa kuģi “Vostok-6” Valsts domē un piedāvāja Vladimiram Putinam kļūt par ģenerālsekretāru... Piedodiet, sākam no sākuma – Tereškova domē martā ierosināja anulēt valsts prezidenta pilnvaru termiņa ierobežojumus, lai Putins varētu atkal kandidēt. Putins vairākkārt dažādās uzstāšanās reizēs un intervijās bija teicis, ka nekādā gadījumā nemainīs konstitūciju šajā jautājumā. Nu, mazums, ko ir teicis. Teica arī, ka zaļie cilvēciņi Krimā nav Krievijas kareivji... Mūsdienu Krievijas varas morāle nosaka, ka patiesība ir tā, ko par tādu pasludina Putins, un tik ilgi, cik tā viņam ir izdevīga. Tereškova turpināja: “Jautājums nav par viņu, bet par mums – Krievijas pilsoņiem – un valsts nākotni.” Te var piekrist, draugi, jautājums tiešām ir par jums! Neviens autoritārs režīms nevar pastāvēt bez izpildītājiem, kuri skatās līderim mutē.”[1]Joprojām aktuāli.Nobeigumā


20. gs. sākuma krievu rakstnieks Aleksejs Tolstojs (nejaukt ar Ļevu!) atbalstīja 1917. februāra revolūciju, bet neatbalstīja oktobra apvērsumu. Tas netraucēja pēc 1923. gada viņam atgriezties sarkanajā Krievijā un nostāties lielnieku pusē, kuri viņu labvēlīgi uzņēma. Tolstojs rakstīja lielniekus slavinošus tekstus, bet savā dienasgrāmatā esot pats sev atzinies, ka jūtas nenormāli slikti par to, ko dara. Varbūt kādreiz uzzināsim, ko domā tie, kuri klaigā Solovjova “šovos”. Pieņemu, ka daļa noteikti tic tam, ko runā, bet vai visi? Ģenerālis Ģuruļovs, iespējams, ir starp tiem, kuri tic. Katrā ziņā pašlaik redzam, ka tas koris, kas dzied himnas Putinam un karam, ir ļoti liels Krievijā, un viņam palīdz arī kosmonauti un ģenerāļi.

[1]Andis Kudors: 2020. gads Krievijā – anulēšana un indēšana. DELFI, 08.01.2021. https://www.delfi.lv/898102/versijas/52819117/andis-kudors-2020-gads-krievija-anulesana-un-indesana


220 views0 comments

Comments


bottom of page