top of page
  • Writer's pictureAndis Kudors

Vladimira Putina runa Federālajai sapulcei – garlaicīgi!

Raķešu uzskaitījums, sarkanās līnijas, Lukašenkas atentāta mēģinājums un garīgums Krievijā

Pirms runas bija intriga, kas tiks paziņots par Ukrainu un ASV. Vladimirs Putins spēj pārsteigt; šoreiz pārsteidza ar to, ka ārpolitikai veltīja ļoti maz uzmanības. Pirms gada uzrunā Federālajai sapulcei Krievijas prezidents paziņoja par Konstitūcijas reformu, kas lika demokrātiski domājošajiem krieviem kārtējo reizi nopūsties. Tas bija spilgti! Šoreiz spilgtuma nebija, bet nekur jau nav teikts, ka bija jābūt… Dominēja sociāli-ekonomiskie jautājumi un labumu solīšana. Analītiskā portāla “The Insider” redaktors Romāns Dobrohotovs pauda viedokli “Twitter” vietnē: “Reti garlaicīga un tukša vectēva uzstāšanās. Šķiet, vienīgais viņa mērķis bija parādīt, ka viņš vēl ir dzīvs un dažreiz pat spēj uz neilgu laiku izlīst no bunkura.”


Atentāta mēģinājums Baltkrievijā un garīgums Krievijā


Ir grūti klausīties Putina teikto, ka Krievijā priekšplānā esot iznākušas garīgas vērtības, par kurām daudzās valstīs jau aizmirstot. Viņš teica, ka Krievija iestāšoties par šīm vērtībām un aizstāvēšot tās. Var piekrist, ka daudz kur garīgums izplēn, bet ir grūti piekrist, ka oficiālā Krievija ir garīguma citadele. Annai Poļitkovskai, Borisam Ņemcovam, Sergejam Magņitskim, Jūlijai un Sergejam Skripaļiem, Aleksejam Navaļnijam un daudziem citiem te būtu ko komentēt. Vai cilvēka veselība un dzīvība nav vērtība? Ukraiņiem un gruzīniem – nācijām ar lielu pareizticīgo īpatsvaru – nākas ciest no lielā “garīgā” brāļa; arī tām būtu ko teikt šajā sakarā. Varbūt tomēr pareizāk būtu atzīt, ka meli ir iznākuši Krievijā priekšplānā? Vai tas ir garīguma pierādījums? Vai tad sātans nav melu tēvs (Bībele, Jāņa ev. 8:44)?


Putins teica, ka ir novērsts Aleksandra Lukašenkas atentāts. Un pateica kaut ko sevis cienīgu: “Bet slepkavību organizēšana – tas jau ir par daudz!” Šo teikumu būtu lieki komentēt. Uzmanība Baltkrievijai nav laba ziņa tai lielajai baltkrievu daļai, kuri vēlas demokrātiskas reformas savā zemē. Kopumā var teikt, ka klausoties Putina runu, likās, ka tā ir saīsināta. Galvenais ārpolitikas vēstījums bija raķešu veidu uzskaitījums: “Kinžal”, “Cirkon”, “Poseidon”, “Burevestņik”. Viens smags teikums izskanēja ārējai auditorijai: “Jebkuru provokāciju pret Krieviju tās rīkotāji nožēlos tā, kā jau sen neko nav nožēlojuši!” Nacionālais līderis teica, ka neļaus pretiniekiem iet pāri sarkanajām līnijām, kuras noteiks pati Krievija. “Pati noteiks” – izskanēja uzsvērti un šķiet nozīmē līniju, ko Kremlis ir novilcis svešā zemē – Ukrainā.


Terapeits un palāta


Politologs Gļebs Pavlovskis salīdzināja Putina runu par ārsta terapeitisku sarunu ar sirgstošu pacientu, kas pašlaik esot visa Krievija. Putins solīja labumus, pabalstus un projektus. Acīmredzami, ka runas galvenā auditorija šoreiz bija valsts iekšējā publika, kam novembrī būs jādodas pie vēlēšanu urnām. Labi pabarotā daļa sēdēja ar spīdīgām sejām un klausījās Putina runu klātienē, pārējiem ir jātic, ka nu beidzot paliks labāk. Vēl drusciņ, drusciņ un būs! Vai vismaz – nepaliks sliktāk, guliet mierīgi! Putins teica, ka jāpanāk iedzīvotāju reālo ienākumu pieaugums. Prezidents neminēja, ka 2020. gadā Krievijas pilsoņu reālie ienākumi samazinājās par 3,5%. Neminēja arī to, ka, ierēķinot inflāciju, cilvēku reālie ienākumi Krievijā ir zemāki par 10% nekā bija pirms 2014. gada. Krievijas ekonomiskā stagnācija turpinās jau 12 gadus. Prezidents teica, ka palielinās finansiālo atbalstu zinātniekiem. Kopš 2012. gada ir sasniegts no Krievijas aizbraukušo zinātnieku skaita rekords. Ekonomists Sergejs Gurijevs intervijā “Radio Eho Moskvi” skaidroja, ka zinātnieki cieš no spiegu mānijas, viņi baidās, ka tiks pakļauti FSB izsekošanai. Vairāki zinātnieki atrodas apcietinājumā ar spiegošanas apsūdzībām.


Putina darbs – runāt vienu, bet darīt citu


Vladimiram Putinam nav programmas Krievijas ekonomikas izaugsmei. Ekonomists Gurijevs atgādināja, ka Dmitrijs Medvedevs un Igors Šuvalovs jau pirms aptuveni setiņiem, deviņiem gadiem teica, ka Krievija riskējot nonākt vidējo ienākumu slazdā (smalks stagnācijas apzīmējums). Neskatoties uz runām, visa valsts Kremļa vadībā mierīgi šajā stagnācijā iesoļoja. Gurijevs teica, ka Putinam esot tāds darbs – runāt vienu, bet darīt citu.[1] Nacionālā līdera kārtējā līdera runa vēlreiz parādīja, ka nebūs cīņas ar korupciju un Putina draugu attālināšana no valsts iepirkumiem. Nebūs vidusslāņa palielināšanas ar uzņēmējdarbības veicināšanas palīdzību; izpaliks arī likuma varas un godīgas konkurences nodrošināšana. Bet tieši šādi pasākumi veicinātu Krievijas ekonomikas izaugsmi un modernizāciju. Nav jau tā, ka viss būtu slikti. Gurijevs atzinīgi izteicās par bērnu pabalstu palielināšanu. Viņš teica, ka paredzētās summas neesot kopumā lielas un tāpēc ir reāli iespējams tās izmaksāt. Pirms gada Aleksejs Navaļnijs savā programmā “5 soļi” aicināja bērnu pabalstiem izmaksāt daudz vairāk. Toreiz viņu apsūdzēja populismā, bet vēlāk daļu no programmā piedāvātā Krievijas budžeta veidotāji iekļāva valsts izdevumos bērnu pabalstiem. Kā jau tika prognozēts pirms 21. aprīļa, Putins savā runā atgādināja par lielajiem infrastruktūras objektiem. Viņš, protams, nepieminēja, ka nozīmīgāko projektu īstenotāji ir viņa draugi.


Vectēvs Sals un viņa dāvanas


Gurijevs skaidroja, ka ir bijis starp pirmajiem, kuri finansiāli atbalstīja Navaļnija vadīto Korupcijas apkarošanas fondu (KAF). Ja viņš turpinās finansiāli atbalstīt fondu, var tikt iesēdināts cietumā uz sešiem gadiem, atbilstoši jaunajiem noteikumiem par ārvalstu aģentiem un atbalstu ekstrēmistiskām organizācijām. Uz protesta akcijām 21. aprīlī izgāja trīs vai četras reizes mazāk cilvēku nekā bija pieteikušies KAF rīkotajā interneta akcijā. Uz šāda fona Putins izskatās, kā Vectēvs Sals (Ģed Moroz), kurš Federālajā sapulcē izdalīja dāvanas. Tas ir burkāns; pātaga, savukārt, izpaužas kā varas grožu pievilkšana, vajājot Korupcijas apkarošanas fonda darbiniekus un visus, kuri vēlas atklāti paust nepatiku pret padomju, piedodiet, Kremļa varu. Mūsu acu priekšā Putina autoritārais režīms kā ļauns ģēnijs sevi “advancē” un “apgreido” (uzlabo atbilstoši jaunajai situācijai).


[1]Сергей Гуриев, Особое мнение, 21.04.21., https://www.youtube.com/watch?v=sT41ldjUIow

102 views0 comments

Comments


bottom of page