top of page
about.jpg
Andis Kudors

Andis Kudors ir politologs, kurš specializējies Krievijas ārpolitikas un drošības politikas pētniecībā. 2006. gadā viņš kopā ar domubiedriem, bijušajiem kolēģiem no Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas, nodibināja domnīcu – Austrumeiropas politikas pētījumu centrs (APPC), kļūdams par tās izpilddirektoru un pētnieku. 2019. gadā A. Kudors atstāja izpilddirektora amatu un kandidēja Eiropas Parlamenta vēlēšanās no Jaunās konservatīvās partijas. Viņa pētnieciskās intereses saistās ar Krievijas ārpolitiku attiecībās ar tās kaimiņvalstīm, sevišķu uzmanību pievēršot Krievijas tautiešu politikai, publiskajai diplomātijai, propagandai, dezinformācijai, informācijas kara un hibrīdkara metodēm.

 

1992. gadā Andis Kudors absolvēja Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju. 1995. gadā viņš uzsāka darbu Ārlietu ministrijā, vienlaikus studējot starptautisko ekonomiku un starptautiskās tiesības Latvijas Universitātes Starptautisko attiecību institūtā. Laikā no 2005. līdz 2011. gadam A. Kudors studēja LU Sociālo zinātņu fakultātē, kur ieguva bakalaura un pēc tam maģistra grādu politikas zinātnē. 2016. gadā viņš pabeidza studijas LU SZF doktorantūrā un pašlaik turpina darbu pie disertācijas par Krievijas publisko diplomātiju. A. Kudors ir vairāku Krievijas ārpolitikas analīzei veltītu publikāciju autors un rakstu krājumu redaktors. Viņš ir LR Ārlietu ministrijas Ārpolitikas padomes loceklis un vieslektors Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē.

 

2014. g. nogalē un 2015. g. sākumā A. Kudors, kā ASV Fulbraita programmas stipendiāts, veica pētniecisko darbu Kenana institūtā Vašingtonā. Kopš 2018. gada A. Kudors ir Eiropas Savienības Hibrīddraudu novēršanas izcilības centra (Helsinki, Somija) Krievijas pētnieku grupas dalībnieks. 2019. gadā Baltijas-Amerikas Brīvības fonds piešķīra A. Kudoram stipendiju pētnieciskajam darbam 2020. – 2021. gadā Džordža Vašingtona Universitātē, Elliota starptautisko attiecību skolā (ASV).

Par blogu

Viens no katras valsts pastāvēšanas mērķiem ir tās pilsoņu aizsardzība, pasargāšana no jebkādiem ekstenciāliem draudiem. Lai gan dažas definīcijas saka, ka drošība ir stāvoklis, šķiet, ka tas drīzāk ir process, jo viss plūst, viss mainās gan starptautiskajā vidē, gan valstu iekšienē. Vai pienāks diena uz zemes, kad drošība būs absolūta un nesatricināma? Nacionālā drošība, un jo sevišķi valsts aizsardzība, nebalstās minējumos; lai rītdiena būtu droša, mums ir jādarbojas jau šodien.

 

Pētnieki turpina meklēt labāko drošības jēdziena definīciju, kas ietvertu katru dimensiju un visu svarīgo, tomēr, vienā teikumā to ir grūti ietilpināt. Šajā blogā netiks radīta jauna drošības formula; te nacionālā drošība tiek skatīta atbilstoši vairāku  pētnieku paustajam, gan kā “draudu neesamība”, gan kā “spēja saglabāt nācijas fizisko pastāvēšanu un teritorijas kontroli”, gan kā “spēja saglabāt iekšējos un ārējos neatkarības un labklājības uzturēšanas nosacījumus”,  gan kā “brīvība īstenot cieņpilnu dzīvi”. Tomēr, viena pieeja tiks izcelta vairāk pār citām. Viens no “Kopenhāgenas skolas” zināmākajiem pārstāvjiem – Barijs Buzans (Barry Buzan) jau Aukstā kara izskaņā rakstīja, ka drošību uzskata par valsts un sabiedrības spēju saglabāt savu neatkarīgo identitāti un funkcionālo integritāti. Atbilstoši viņa paustajam, politiskie draudi ir vērsti pret valsts ideju, sevišķi pret tās nacionālo identitāti un organizējošo ideoloģiju, kā arī pret institūcijām, kas šo ideju īsteno dzīvē. Šāda drošības aspekta uzsvēršana ir joprojām aktuāla arī mūsdienu Latvijai. 

 

Blogs ir veidots, lai  galveno uzmanību pievērstu ne tik daudz teorētiskajiem jautājumiem, cik Latvijas nacionālās drošības praktiskajiem izaicinājumiem. Tā ir iespēja sniegt lasītājiem ieskatu drošības notikumos un procesos iknedēļas analīzes un komentāru veidā. Saturs ir sadalīts četrās daļās: vispārīgie nacionālās drošības jautājumi, valsts aizsardzība, informācijas telpas drošība un Krievijas asā vara. Bloga mērķis ir vairot zināšanas, meklēt labākos risinājumus Latvijas vārīguma mazināšanai, risku prevencijai un draudu novēršanai. Dārgie draugi, lasiet, domājiet un dalieties ar savu viedokli šī bloga Facebook un Twitter kontos!

 

Drošība ir svarīga!

paraksts.png
Andis Kudors
bottom of page