top of page
  • Writer's pictureAndis Kudors

Putina tiešā līnija – cars skrūvē lampiņas

Dmitrijs Oreškins intervija TV "Doždj" teica, ka Putins kārtējo reizi uzstājās kā atbildīgais (galvenais) par lampiņu ieskrūvēšanu visās kāpņu telpās.[1]


Šogad, 30. jūnijā notika Vladimira Putina kārtējā “tiešā līnija” komunikācijā ar sabiedrību. Putins šo saziņas veidu uzskata par tik svarīgu, ka neatdeva to savam rezerves spēlētājam pat laikā, kad Dmitrijs Medvedevs bija valsts prezidents. Tikai pārsauca toreiz tiešo līniju par “Sarunu ar Vladimiru Putinu” un turpināja risināt slikto ceļu problēmas Omskā un algu nemaksāšanu Kamčatkā. Šoreiz Putins dažas reizes mēģināja runāt ar videoekrānu, jo daļa jautājumu tika atskaņoti ierakstu veidā, bet nacionālais līderis netika pabrīdināts. Šī gan nebija pirmā reize, kad prezidents tiešajā līnijā uzrunāja ekrānu.


Politologs Dmitrijs Oreškins formulēja pasākuma esenci: “Ievelciet mums gāzi un beidzot iznīciniet Ameriku!” Daži spriež, ka šo komunikācijas veidu vajag pašam Putinam vairāk nekā citiem. Tas esot bijis cirks vienam skatītājam – prezidentam, kurš izskatījās možs un apmierināts ar rezultātu. Ir sajūta, ka skatāmies vairākkārt redzētu kino, jo jau 10 gadus apskatāmās tēmas, vārdu lietojums un stils paliek gandrīz viens un tas pats. Tiešā līnija turpinājās 3 stundas un 42 minūtes. Putins atbildēja uz 68 jautājumiem. Vai Valērijs Solovejs, kurš regulāri lielās ar Kremļa “insaideru” informāciju, un saka, ka prezidents ir nopietni slims, varētu šo nokomentēt?


Melu līnija


Alekseja Navaļnija darba biedrs korupcijas izgaismošanā Krievijā Ivans Ždanovs nosauca pasākumu par “tiešo melu līniju”. Viņš teica, ka Putins 21 gada laikā ir iemācījies perfekti melot, pat pilnīgākās muļķības viņš saka ar lielu pārliecību un mieru.[2] Putins ir radis skaidrot, ka problēmas Krievijā nāk no 90. gadiem un no ārpasaules, bet tikai ne viņa nemākulīgās, ilgstošās valdīšanas dēļ. Opozīcijas politiķis Iļja Jašins 30. jūnijā video uzrunā atgādināja, ka 1998. gada 10. decembrī naftas barels maksāja 9,1 USD. 2008. gada 4. jūlijā cena sasniedza jau 143,95 USD.[3] Varbūt pietiks vainot trauksmainos deviņdesmitos? Putina valdīšanas laikā pār Krieviju nolija naftas dolāru lietus, viņa rīcībā bija paklausīgs parlaments, kura deputāti skatījās un joprojām skatās vadonim mutē. Kontroli pār TV kanāliem un lielākajām energoresursu kompānijām Putins pārņēma jau pirmajā prezidenta pilnvaru termiņā, ieliekot to vadībā sev lojālus cilvēkus. Vai vēl atgādināt, ka nav tādas valsts uz zemes, kuras rīcībā būtu tik daudz derīgo izrakteņu, kā Krievijā? Un tomēr jau 20 gadus cilvēki sūdzas par slikti būvētiem ceļiem, cilvēka cieņu pazemojošām algām un citām nejēdzībām. Aptuveni 20 miljonu Krievijas iedzīvotāju dzīvo zem nabadzības sliekšņa.


Atkal tie bajāri..


Daudzi jautājumi, kā jau ierasts, bija par pašvaldību līmeņa problēmām. Sliktie bajāri ir tuvumā, bet labais cars – tālumā. Ja tikai viņš uzzinātu, cik slikti mums klājas… Tas jau pats par sevi ir fenomens, ka valsts galvai tika uzdots jautājums: kāpēc burkānu cena Krievijā ir augstāka nekā banānu… PSRS KP CK ģenerālsekretārs Leonīds Brežņevs esot dažkārt nodarbojies ar dzīvokļu dalīšanu; tradīcijas turpinās. Te gan ir jānodala tiešā līnija kā sabiedrisko attiecību pasākums no Krievijas prezidenta ikdienas darba rutīnas. Nez vai viņš dienu no dienas lauza galvu par burkānu cenu…


Nopietni ekonomiskas un politiskas dabas jautājumi tikpat kā netika apspriesti. To daļēji nosaka pasākuma žanrs, cilvēki runā par sev tuvām sadzīviskām problēmām – gāzes vada pievilkšanu mājai u.tml. Putins runā par tām tēmām, kurās ir kāds progress paredzams. Tas attiecas arī uz šoreiz tik bieži pieminēto gazifikāciju. Esmu bieži atgādinājis Latvijas lasītājiem, ka Krievijā – valstī ar ārkārtīgi lieliem dabas gāzes krājumiem – aptuveni trešdaļai mājsaimniecību ilgus gadus nebija pieejama gāze. Nu ledus ir sakustējies, lēmumi pieņemti jau pirms tiešās līnijas, bet par to tiek paziņots ar Putina muti, it kā atrisinot TV komunikācijas laikā jau sen samilzušu problēmu… Tas ir cars, kurš izdala maizes klaipus, visa tautas pateicība pienākas tieši viņam. Bajāri jau tos klaipus sagatavoja iepriekš, bet bija jāpagaida līdz TV notikumam – “Valdnieks runā ar tautu un atrisina problēmas.”


Kāpēc vajag brāļu tautas? Lai galinātu.


Putins tiešajā līnijā skaidroja, ka ukraiņi un krievi ir vienots veselums. Kārtējais norādījums, ka ukraiņi nav nācija, ir slikts vēstījums Ukrainai. Ja nav atsevišķa, unikāla nācija, tātad sava valsts viņiem nepienākas, pietiks ar to valdību, kura valda no Maskavas. Vladislavs Surkovs (agrākais V. Putina administrācijas vadītāja vietnieks) nesen vēstīja, ka Ukraina nav īsti valsts, tā ir kā mīkstās saites starp diviem kauliem – Rietumiem un Krieviju. Putins akcentēja, ka Ukrainas militarizācija rada nopietnu Krievijas apdraudējumu. Šie signāli ir bīstami Kijevai. Putins teica, ka ukraiņu tauta neesot naidīgi noskaņota pret Krieviju, tikai valsts vadība tāda esot. Šo jau esam dzirdējuši laikā, kad Krievija karoja ar Gruziju. Miheils Saakašvili esot ienaidnieks, bet gruzīni – brāļu tauta… Kārtējais cinisms no Krievijas prezidenta puses. Nezin kāpēc tieši “brāļu tautām” ir jācieš visvairāk no Kremļa agresijas.


Labākā improvizācija – precīzs iestudējums


Varam izdarīt pieņēmumu, ka daļa naivu skatītāju tic, ka Putins orientējas visā un ir gatavs atbildēt uz katru, pat visnegaidītāko jautājumu. Tikai tā nav patiesība, jo jautājumi ir saskaņoti, atbildes jau laikus sagatavotas. Kā stāstīja kāds bijušais Putina tiešās līnijas rīkotājs, šis pasākums tiekot veidots sekojoši. Prezidenta preses dienests sagatavo lielu skaitu jautājumu ministrijām, kuras sniedz atbildes. Tad prezidenta preses dienests tās atlasa un pārstrādā Putina un tautas valodā. Skatītāju jautājumus pielasa atbilstoši sagatavotajām atbildēm, nevis otrādi. Ir skaidrs, ka viss ir saskaņots, un nav nekādas improvizācijas.


Daļa tematu, kā jau sabiedriskās attiecības to paredz, bija personiskas dabas, lai parādītu vadoņa personību no cilvēciskās puses. Tiešajā līnijā tika apspriesta pat Putina kreklu mazgāšana un gludināšana. Prezidentam vaicāja, kā viņš atpūšoties? Viņš skaidroja, ka krievi, kā iedzerot, tā dziedot. Putins atzinās, ka viņš arī dzied, turklāt padomju dziesmas. Nekas cilvēcīgais prezidentam nav svešs – tuvāk tautai, tā teikt. Putins teica, ka vārdu krājums vācu valodā iet zudumā, jo svešvaloda netiek pietiekami lietota. Vai tas tēmēts, lai atmaskotu sazvērestību stāstus par viņa dubultniekiem, kuri nezina vācu valodu? Uz jautājumu par mīļākajiem mākslas darbiem, Putins minēja gan Ļeva Tolstoja darbu “Karš un miers”, gan Čaikovska simfoniju, gan pasaku par Rausi (Kolobok, krievu val.). Pasaka mācot, lai neviens neuzķertos uz lišķību, nesadomātos par daudz un netiktu apēsts. Tas bija mērķēts ierēdņiem un politiķiem. Vai Dmitrijs Medvedevs ir viens no “kolobokiem”? Pavisam nesen viņu neiekļāva Putina nosauktajā “Vienotās Krievijas” vēlēšanu kandidātu saraksta pirmajā pieciniekā. Putins, nebūdams “Vienotās Krievijas” biedrs, nosaka, kurš būs, un kurš nebūs partijas saraksta galvgalī. Cars paliek cars. Varbūt Medvedevam gatavo kādu citu amatu? Vai tomēr jāturpina atpūta/darbs Drošības padomē? Katrā ziņā Putina atpūtas biedrs Sergejs Šoigu tika norīkots par “Vienotās Krievijas” lokomotīvi rudens vēlēšanās.


Nobeigumā: “ekspertu” komentāri


Valsts televīzijas kanāls “Rossija 24” uzreiz pēc tiešās līnijas intervēja, kā viņi teica – “ekspertus”. Izrādījās ka ar “eksperti” bija domāti politiķi Genādijs Zjuganovs, Vladimirs Žirinovskis un Sergejs Mironovs. Žirinovskis rullēja savā stilā – vienai no žurnālistēm, kas sēdēja blakus Putinam, esot par lielu priekšzobi… Ak vai! – Vladimir Volfovič! Visi trīs nevienu kritisku vārdu neveltīja Putinam, bet kritizēja valsts politiku (kaut kā mistiski atdalītu no prezidenta) un partiju “Vienotā Krievija”. Ir Domes vēlēšanu gads, tāpēc trīs musketieriem ļauj atkal runāt, bet tikai tā, lai Dartanjanu publiski nekritizē. Runājot par “Vienoto Krieviju”, Putins teica, ka ir partijas autors, tāpēc to atbalsta. “Vienotā Krievija” arī pieņemot vajadzīgus, bet nepopulārus lēmumus. Putins teica, ka Valsts domes deputāti varonīgi pildīja savu pienākumu un gāja pandēmijas laikā uz Domi, daži mira. Tas tika pasniegts kā kara varoņdarbs, kurā bija kritušie. Ņemot vērā, ka Valsts dome ir fiktīvs parlaments, kura deputāti saņem Krievijas mērogiem nereāli lielas algas, tas izskanēja traģikomiski.


Ilggadējs ārlietu pārzinātājs Valsts domē Konstantīns Kosačevs lepni teica, ka nevienā valstī šādas līnijas netiekot rīkotas. Putins rīkojot, jo esot pamatīgi iedziļinājies visās tēmās, un ir gatavs atbildēt uz jebkādiem jautājumiem. Autoritārie līderi nevar valdīt bez pielīdējiem, kuri gatavi melot, nesarkstot. Jautājumi par opozīcijas politiķu un aktīvistu vajāšanām neizskanēja. Vai, varbūt, Putins varētu atbildēt uz šiem? – Kāpēc lielo infrastruktūras objektu celtniecības pasūtījumi tiek viņa draugiem? Kāpēc FSB un GRU indē cilvēkus? Kāpēc Putins neturēja vārdu, proti, pirms gadiem bija taču teicis, ka nepaliks tik ilgi pie varas? Kāpēc Putins meloja, ka nemainīs prezidenta pilnvaru termiņu noteikumus Konstitūcijā? Kāpēc Putins neturēja solījumu par to, ka viņa valdīšanas laikā netiks paaugstināts pensionēšanās vecums? Kāpēc Ukrainas kara sākumā viņš meloja, ka zaļie cilvēciņi nebija Krievijas kareivji? Varētu turpināt. Ir skaidrs, ka autoritārisms jau tāpēc ir autoritārisms, lai šādus jautājumus TV ēterā Putinam neviens neuzdotu.


Vismaz divas reizes tiešās līnijas laikā Putins teica, ka ir jābūt gataviem neizbēgamajam. Kas un kad tas būs?[1] «Это диагноз: не работает система». Почему Путин продолжает быть «главным по ввинчиванию лампочек», https://www.youtube.com/watch?v=-ouf7NTrDT0 [2] Прямая линия вранья, https://www.youtube.com/watch?v=oQMC7qbOELs [3] Яшин задает Путину жесткий вопрос, https://www.facebook.com/watch/?v=1210083406109998202 views0 comments

Comments


bottom of page